Testosteron
Stárnutí bohužel nikdo nezastaví, klasik by řekl, že máme každý svůj vyměřený čas. Určitě však platí, že jej lze vhodnou životosprávou zpomalit. Vitalitu mužů v mnohém ovlivňuje jejich hladina testosteronu, což je pohlavní hormon s vzorcem C19H28O2. Jeho vysokou produkci vidíme hlavně v pubertě, kdy začíná růst ochlupení, v dospělém věku pak chrání před rizikem řídnutí kostí a stimuluje tvorbu spermií. Nedostatek testosteronu je spojený se stresovými situacemi, nevhodným jídelníčkem a také nekvalitním či příliš krátkým spánkem. Co dalšího můžeme o tomto hormonu říci?
Testosteron pro sportovce podpoří vytrvalost
Díky jeho optimální hladině roste svalová hmota, muži jsou také vytrvalejší. Testosteron je tedy skutečně klíčovým hormonem bez ohledu na věkovou skupinu. Zatímco ženy mají menopauzu, o které se už napsalo mnohé, mužská andropauza (někdy uváděná také jako viropauza), která začíná po čtyřicátých narozeninách a končí zhruba v 55 letech, až tak všeobecně známá není. Období andropauzy se projevuje pozvolnou ztrátou svalové hmoty, nižší vitalitou, potížemi s pamětí a nezřídka také s vypadáváním vlasů či problémy s prostatou. A jak podpořit jeho tvorbu? Pomocnou ruku může podat příroda.
Testosteron a dobrý známý kotvičník zemní
Tribulus terrestris, zvaný také kotvičník zemní, je rostlinou, která obsahuje velké množství steroidních saponinů. Ty mají vliv na vlastní produkci testosteronu, jenž vzniká klasickou cestou v nadledvinkách a varlatech. Často se kromě kotvičníku zmiňuje také ženšen, jenž je v přímé souvislosti s mužností dáván už od antických dob. Koncentrát z kotvičníku nebo ženšenu v podobě tablet je na našem trhu nejčastější. Hledáte vhodný doplněk stravy, abyste stimulovali tvorbu tohoto důležitého hormonu? Pomůžeme vám jej najít, testosteron je totiž důležitý nejen pro mužnost jako takovou, ale úzce propojen je také s dobrou náladou a vitalitou. Tedy, jinak řečeno, nemít jej dostatek znamená vlastně vždycky mínus.