RespirátoryRespirátory
  • Cena od 500 do 1000 Kč
Mušlový respirátor Dykeno FFP2 NR D s výdechovým ventilkem
790 Kč Cena za kus: 65,83 Kč Zobrazit
Respirátor FFP3 NR-DNA Medical bez ventilu – 10 ks
760 Kč Cena za kus: 76,00 Kč Zobrazit
Respirátor FFP2 NR černý – 50 ks
786 Kč Cena za kus: 15,72 Kč Zobrazit
Respirátor FFP2 NR-DNA Medical – 50 ks
854 Kč Cena za kus: 17,08 Kč Zobrazit
Cambridge Mask The Admiral PRO S FFP2
RespirátorFFP2 NR-DNA Medical BT-FLY černý - 50 ks
854 Kč Cena za kus: 17,08 Kč Zobrazit
Respirátor FFP3 NR AJ PRO bez ventilu  – 10 ks
760 Kč Cena za kus: 76,00 Kč Zobrazit
Načíst další produkty

Respirátory

V posledních týdnech a měsících nám všem připravil covid 19 řadu nepříjemností a omezení. Boj s ním si vyžádá ještě další čas, rozhodně se nedá říci, že máme vyhráno. I z toho důvodu je nezbytné nosit ochranné pomůcky, které brání nákaze a chrání i vaše okolí. Rouška nebo respirátor, dříve patřící spíše do nemocnic a podniků, kde je prašné prostředí, jsou tak pro nás důležitou součástí každého dne.

Efektivní ochrana dýchacích cest s respirátory

Nosíme je v MHD, supermarketech a jiných uzavřených prostorách. Respirátory se vyrábějí v různých verzích. K dispozici jsou dětské respirátory, ale i modely určené pro dospělé nositele. Je to podobné, jako s oblečením – S, M a L jsou obvyklé velikosti, z nichž S je primárně pro děti. Výhodou je nejen snadná manipulace a nasazení, ale i tvarová stálost. Při výběru je důležité se orientovat podle deklarované účinnosti výrobce, na trhu je k mání několik variant. Pojďme si je tedy v krátkosti představit.

  • FFP1 je základní ochranou, která si poradí s nejméně 78 % pevných částic v okolí nositele. Zamezuje vdechnutí prachu a je vhodný zejména pro stavební práce či manipulaci s uhlím. Jde ale samozřejmě o nejnižší stupeň FFP normy.
  • FFP2 dokáže odfiltrovat minimálně 92 % škodlivin. Prach, kouř, škodlivé aerosoly, ale také práce v dílně. Poradí si s toxickými látkami, využívá se na rizikových pracovištích. Je rovněž základním prvkem obrany proti Covid-19. Jeho parametry jsou srovnatelné i s normou KN95.
  • FFP3 nabízí filtrační účinnost minimálně 98 %. Jinými slovy – zabrání bakteriím, virům nebo houbám v dalším postupu. V dnešní době je tedy nejefektivnějším stupněm ochrany před koronavirovou nákazou. Kromě jiného odfiltruje také různé karcinogeny.

Respirátory a jejich správné nošení

Ať už si pořídíme respirátor s označením FFP2/KN95 nebo účinnější FFP3, měli bychom věnovat pozornost návodu, jak je vhodně používat. Ústa i nos musí být zakryty, stejně jako brada. Respirátory musí na obličeji dobře držet, netlačit ani jinak neznepříjemňovat nošení. Pásek nosní svorky si můžete upravit podle potřeby, dbejte i na to, aby pásky, kterými upevňujete respirátor k hlavě, nebyly překrouceny. Pokud jej nasadíte špatně, neposlouží účelu, kvůli němuž jste si ho pořídili.

Jednorázové respirátory znovu nenoste

Lepším řešením jistě bude nakoupit větší balení, kde jeden kus v přepočtu vyjde na mnohem zajímavější částku, než kdybychom si pořizovali respirátory pouze jednotlivě. Řiďte se vždy tím, co deklaruje výrobce – jednorázový respirátor nepoužívejte opakovaně, a to nejen proto, že se snižuje jeho účinnost. Vždy si na další den vezměte nový. A mimochodem, pokud na obalu zaznamenáte například letopočet 2010, neznamená to, že máte tu čest s více než deset let starým výrobkem. Jde totiž o rok, v němž se schválila příslušná norma (např. GB 19083-2010). Respirátorů je na dnešním trhu velké množství, nabídka se výrazně rozšířila. Chcete se zorientovat mezi prodejci? Nabízíme vám základní přehled a pomocnou ruku, se kterou bude nákup těchto pomůcek snadnější.